Zbieranie szpeju

Dział poświęcony dyskusji na temat militariów okresu II Wojny Światowej.

Post 21 sie 2014, o 19:43

Zbieranie szpeju

Dzisiaj odwiedziłem sklep Paragraf 22 w Gdańsku chcąc zobaczyć swoją rozmiarówkę i co należy kupić. Jeżeli ktoś ma zapas w moim rozmiarze jak najbardziej proszę o kontakt :)

Spodnie i koszula wyszły w rozmiarze 44, przy czym koszula w tym rozmiarze nie dopina mi się pod szyją ;)
W sklepie otrzymałem do ręki spodnie jakiegoś "nowego" producenta. Gabardynowe spodnie i gabardynowa koszula bardziej kojarzy mi się z oficerami niż z szeregowymi ;)

Michał polecał mi spodnie z nestofa lub wiadomo, oryginały :D

Kurtka M41. W tym pewne doświadczenie mam, zależy mi na kurtce koloru musztardowego (miałem kiedyś zieloną i była kijowa), którą znalazłem także na nestofie w rozmiarze 46. Z czasem oczywiście trzeba będzie sprawę zamienić na "lepszy model".

Kolejna rzecz, buty. Buty kupuję takie same, jakie zauważyłem podczas imprezy w Książu czyli Rough Out z nestofa :)
Zakup zrobię najszybciej, więc proszę o jakieś rady jeśli chodzi o przygotowanie butów do użytku :)

Dalszą rzeczą jest hełm M1. Jutro odbieram od kolegi hełm, którego zdjęcia wrzucę najpewniej po weekendzie :)
Jeżeli będzie to dzwon belgijski to też raczej po jakimś czasie zamienię go na oryginał.

Kolejny problem to opinacze. Z tego co się dowiedziałem te, które są dostępne na nestofie czy w paragrafie to jedno wielkie gunwo i tutaj bardzo proszę o nakierowanie na coś dobrego :)

Tyle z mundurowego minimum. Może po drodze wpadnie czapka HBT z paragrafu.

No i temat morze, którym chciałem się zająć w drugiej kolejności, czyli oporządzenie i szpej w pełnym znaczeniu. Jak to już w reko jest, najlepsze oryginały, ale prosiłbym też o pomoc przy szukaniu dobrych repro ;)

Ogólnie zaznaczam, że w temacie szpeju US Army jestem zielony, ale będę starał się uzupełniać swoją wiedzę wraz z szukaniem kolejnych elementów :)

Post 21 sie 2014, o 23:15

Re: Zbieranie szpeju

No to lecimy z odpowiedziami. ;-)

Generalnie, jak dla mnie, najlepsza wełna to oryginalna wełna. Jeśli chodzi o kopie, to na polskim rynku wielkiego wyboru nie ma. Prawie wszędzie można dostać wytwory ze stajni Miltec'a, czasami Paragraf ściągnie coś z SOFu czy Belgii.

Jeśli chodzi o ocenę produktów, to Nestof sprzedawał swego czasu spodnie wełniane, które ujdą. Z koszulami bywa różnie, część ma jak dla mnie dziwny krój. Trzeba by było na nie zerknąć i ocenić. ;)

Leggingsy Miltec'a są słabe. Hełm belgijski ujdzie na początek, ale na dłuższą metę nadaje się tylko oryginalny dzwon.

Od czapki HBT Miltec'a uciekałbym jak najdalej. Ma słaby krój, a poza tym nie powinno się jej używać za często (widać ja na ETO baaardzo rzadko), więc lepiej wydać kasę na coś innego.

Jak dla mnie najwłaściwsze etapy zbierania szpeju wyglądają tak:

1) mundurówka: spodnie i koszula wełniane, hełm M1, buty (najlepsze są service shoes), kurtka M41
2) wyposażenie: pas główny z manierką i pokrowcem zgodny z repliką broni, pokrowiec na opatrunek
3) broń + bagnet (jeśli to karabin)

Resztę można sukcesywnie dokupywać.
Obrazek

Post 21 sie 2014, o 23:26

Jeśli chodzi o buty, to radziłbym spróbować kombinacji butów M43 + opinacze M38 ;) M43-ki wyglądają jak roughy, ale mają zintegrowane opinacze, które można zakryć legginsami. Jedną parą butów ogarniasz całe ETO. Kwestia wygody, musiałbyś przymierzyć w sklepie i zobaczyć, czy takie ustawienie odpowiada i jak duże opinacze musisz wziąć.
Obrazek

Post 22 sie 2014, o 08:29

Opinaczy niestety w sklepie nie widziałem i koleś stwierdził, że to się szybko nie zmieni :|

Wygoda to akurat nie jest problem ;) z tego co widziałem w Książu to sprzedawane roughy mają na cholewach dziury po opinaczach :P

Z rzeczami oryginalnymi do ubioru to przy moim rozmiarze może być problem, więc na początek będę się musiał posilać dostępnymi repro Sturma ;)
Tak jak pisze Michał zacznę od mundurówki, mam nadzieję na dniach zamówić buty i być może spodnie ;) potem to już w zależności od kasy i rozmiaru koszuli jaka się trafi :P

Post 22 lis 2014, o 08:54

Złapałem bakcyla, więc się melduję!

Post 22 lis 2014, o 21:05

Witamy, witamy! A może napiszesz coś więcej o sobie? ;)
Obrazek

Powrót do Broń, ekwipunek i umundurowania